Tange Sø Golfklub åbner for spil for egne medlemmer på 18 hullers banen og Par 3 banen med restriktioner fra lørdag den 28. marts og indtil videre.

Klubbens bestyrelse har haft telefonmøde i går aftes efter DGU er kommet med en ny udmelding. DGU anbefaler, at golfbanerne fortsat holdes lukket til og med 31. marts, hvor Folketinget skal behandle en ny hastelov. Denne hastelov giver blandt andet myndighederne hjemmel til at lukke golfbanerne og gør det muligt at udstede påbud mod at samles mere end to personer. Det er p.t. uvist om myndighederne vil bruge denne hjemmel.

Bestyrelsen i Tange Sø Golfklub vil fortsat bidrage til at mindske coronasmitten i Danmark, og det mener vi, at vi kan gøre ved at indføre restriktioner ved spil på banerne og at alle overholder sundhedsmyndighedernes anbefalinger og samtidig overholder et eventuelt påbud om at samles mere end to personer.

Klubbens bestyrelse valgte i første omgang at følge DGU’s anbefalinger om nedlukning af klubhus, træningsfaciliteter og spil på banerne, men det ændrer vi altså nu på ved at åbne op for spil på banerne med restriktioner. Skulle der komme et påbud om at lukke golfbanerne, vil Tange Sø Golfklub naturligvis følge dem. Hvis klubbens bestyrelse bliver bekendt med, at restriktionerne og sundhedsmyndighedernes anbefalinger ikke overholdes, så vil vi lukke spil på banerne ned øjeblikkeligt.

I klubben:

 • Alle aktiviteter i klubben er aflyst frem til og med 13. april
 • Klubhuset er fortsat lukket
 • Træningsfaciliteterne er fortsat lukket
 • Sekretariatet vil være bemandet mellem kl. 10 – 12 på alle hverdage
 • Shoppen er lukket
 • Trænerne underviser ikke
 • Bagrummet kan fortsat anvendes – du skal bare huske at anvende håndspriten ved døren
 • Banerne bliver fortsat plejet i det omfang det er forsvarligt for vores greenkeepere
 • Bænke og skraldespande er fjernet fra banerne. Alle spillere bedes medbringe egen pose til affald
 • River i bunkers er fjernet, så der kan forekomme fodspor
 • Vaskepladsen er lukket
 • Alle toiletter er lukket

Restriktioner ved spil på banerne:

 • Der anvendes tidsbestilling som normalt
 • Alle starttider bekræftes ved brug af Golfbox App’en
 • Der er indtil videre kun mulighed for at booke én starttid i Golfbox, så alle medlemmer har mulighed for at komme ud. Der kan bookes en ny runde så snart den første er spillet. Vi håber på forståelse for denne midlertidige regel
 • Bemærk, at vi er i en tid med rimfrost, og derfor skal chefgreenkeeperens anvisninger med spil til vintergreens eller banelukning overholdes som normalt. Vi vil tilstræbe spil til sommergreens, når vejret tillader det. Hold øje med banestatus på Golfbox og vores Facebookside
 • Kørsel i buggy er tilladt med kun én person pr. buggy. Banen er lige nu ved at være tør, men kan være fugtig nogle steder, så kør forsigtigt
 • Mød op max. 10 minutter før din starttid – vent eventuelt i bilen
 • Del ikke udstyr
 • Der må spilles 1-bolde og 2-bolde. Man må ikke slå sig sammen med andre undervejs – runden fortsættes i 1- og 2-bolde
 • Hold god afstand under hele spillet
 • Flagstængerne må ikke røres. Der er lavet foranstaltninger i hulkoppen, så du kan få fat i din bold uden at røre flagstængerne
 • Forlad klubben så snart runden er færdigspillet

Vi følger naturligvis udviklingen nøje og vi vil melde ud via mail og facebook, når vi ved mere.

Vi er glade for at kunne åbne banen op, selvom det er med restriktioner. Pas på jer selv og hinanden og nyd turen derude.

Venlig hilsen
Bestyrelsen